Žiji jen jednou... tak budu žít naplno a NIKDY se nevzdám!

Pro rodiče nezletilého

9. dubna 2014 v 17:26 | Mcstery |  Šikana a vše k ní

Jak postupovat, když je dítě šikanováno

Připusťme, že několik výše uvedených signálů ve vás vzbudí určité podezření, že by mohlo jít o šikanování vašeho dítěte. Znovu podotýkáme, že ideální stav nastane, když se vám dítě svěří. Pochvalte ho, povzbuďte, rozptylte jeho obavy o tom, že žaluje. Vyzvedněte naopak jeho sílu a odvahu sdělit tyto závažné skutečnosti. Přesvědčte ho, že mu chcete pomoci a to potom musíte dodržet. Jste jeho jedinou nadějí, nesmíte zklamat. Vyslechněte vaše dítě, dejte najevo, že jeho informace berete vážně (i když se vám mohou zdát malicherné či nepodstatné). Odložte veškerou práci, není nic důležitějšího, než situace vašeho dítěte. Poskytněte dítěti veškerou podporu. Pochopitelně, že odlišíte např. běžnou klukovskou šarvátku od skutečné šikany.

Co tedy udělat:

 1. Zjistěte od dítěte dopodrobna, co se stalo, kdy se to stalo a kde. Vyptejte se, kdo všechno byl situaci přítomen. Je důležité, aby rozhovor s dítětem probíhal v atmosféře důvěry a podpory.
 2. Poskytněte dítěti veškerou ochranu (např. při cestě do školy a ze školy, i za cenu, že se budete uvolňovat z práce, viz dále šikana a paragrafy).
 3. Poskytněte dítěti dostatek péče, více s ním komunikujte, věnujte se mu ve volném čase, odjeďte na chatu, chalupu či k prarodičům.
 4. Nemáte-li jistotu, že dítě nebude ohroženo během pobytu ve škole, ponechejte dítě doma, ale pozor - zvažte, zda v jeho situaci může být samo.
 5. Znovu ubezpečujte dítě, že udělalo dobře, že vám vše sdělilo, mluvte s ním více než dříve.
 6. Zhodnoťte a to velice kriticky, co mohlo vyvolat stav, který skončil šikanou. Neobviňujte pouze školu, nastavte si "zrcadlo pravdy". Neomlouvejte sebe, ani své dítě. Se svým zjištěním se v první fázi dítěti nesvěřujte, ale připravujte nápravu.
 7. Hledejte, jak dítěti dále pomoci prostřednictvím příslušného odborníka.

Jak postupovat ve vztahu ke škole?

Zjistíte-li, že vaše dítě je ve škole šikanováno (nejlépe víte-li to nejen od vašeho dítěte, ale i hodnověrných svědků, které nebudete v první fázi jmenovat), navštivte školu a to oba rodiče, nebo jeden rodič a někdo, kdo vás může podpořit. Každý má právo vzít si k úřednímu jednání další osobu. Podle vašeho zjištění rozhodněte, zda budete informovat třídního učitele nebo rovnou ředitele školy. Předejte informace, které máte k dispozici a žádejte odpověď, zda je škola schopna poskytnout kvalifikovanou odbornou pomoc. Odkaz na dosažené pedagogické vzdělání je nedostačující. V této fázi mohou nastat tyto momenty:
 • škola hraje poctivou hru a přizná, že nemá odborné zkušenosti. Je to čestné, poctivé, ale nic to neřeší. Domluvte se, že do určitého termínu společně najdete odborníka a stanovte, jak budete dál postupovat. Nepřipouštějte žádné neodborné zásahy, vlastní iniciativu některého z pedagogů, ani vy se o takové zásahy nepokoušejte. Vyžadujte zvýšený dozor. Zvažte, zda by pomohlo přeřazení do jiné třídy (pozor - má to řadu úskalí, není to zaručené řešení). Zajistěte dítěti doprovod do i ze školy.
 • škola spolupracuje s odborníkem, případně má odborně připraveného pedagoga. Domluvte proto s ním a třídním učitelem další postup, stanovte způsob vzájemné informovanosti.
 • škola nebude o řešení jevit zájem, bude vám sděleno, že problém zvládne, že se to vyřeší, ale nepřesvědčí vás o tom. Může se stát, že problém bude zlehčován, může dojít i k obviňování vašeho dítěte. V takovém případě odmítněte neodborný zásah, podle závažnosti rozhodněte, zda za těchto podmínek pošlete dítě do školy. Informujte příslušného inspektora, či pracovníka školského úřadu a požadujte odborný zásah a poskytnutí odborné pomoci. Trvejte na tom, že chcete být informováni o všech krocích, které budou v tomto případě dělány.
Zajistěte právní ochranu dítěte. Škola je povinna zabezpečit základní práva dítěte. V případě, že škola tuto povinnost neplní, máte právo podat stížnost u České školní inspekce, Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, ve velice vážných případech můžete podat žalobu u soudu. Mějte na mysli, že se jedná o vaše dítě a jeho bezpečnost, zdravý duševní a tělesný vývoj. Dochází-li k šikanování dětí v průběhu vyučování, před ním i po něm a to ve škole, v jejím blízkém okolí, při činnostech organizovaných školou, nese škola plnou odpovědnost se všemi důsledky. Nelitujte času ani peněz na to, abyste zamezili ohrožení vašeho dítěte šikanou. Jednejte klidně, věcně, bez emocí, buďte však důslední a nedopusťte neodbornost a polovičaté řešení. Při jednání ve škole věnujte pozornost tomu, jak škola bude postupovat při vyšetřování. Při této fázi řešení šikany dochází nejčastěji k těmto chybám:
 • společně je vyšetřován agresor i oběť
 • vyšetřování je prováděno ve skupině, ve třídě
 • vyšetřování nemá promyšlenou taktiku a strategii, postupuje nahodile
 • pedagogové nevědomky chrání agresora, nepřipouští, že on by mohl šikanovat
 • výpovědi oběti jsou bezdůvodně zlehčovány ve snaze šikanu zakrýt
 • pedagog se snaží "objektivně" rozdělit vinu mezi agresora a oběť
 • výpovědi zmanipulovaných svědků nejsou konfrontovány
 • agresoři jsou včas informováni, mají dost času na přípravu své výpovědi i ovlivnění svědků a často i oběti
 • postup vyšetřujícího je natolik nevhodný, že oběť odmítne vypovídat
 • vyšetřování je vedeno tak neobratně, že ostatní žáci odmítnou vypovídat, či vědomě lžou ze strachu, aby se nestali i oni obětí.
Nepodezírejte předem školu z nekalých úmyslů, či nesprávného postupu, mohli byste poškodit další postup řešení šikany. Žádejte však veškeré informace, chtějte být informováni o všem, co škola v tomto směru podniká.
čerpáno z literatury PhDr. Michala Koláře
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 yuripovidky yuripovidky | Web | 9. dubna 2014 v 17:32 | Reagovat

Fůj, nejhorší blog na světě!!!
P.S.: Píšu líp!!!
P.P.S.: Otřesný dess!!!

2 Mcstery Mcstery | 9. dubna 2014 v 17:47 | Reagovat

Ahoj mrzí mě, že se ti blog nelíbí. Zavděčit se všem ale nelze. Píšeš dobře, ale nesoudila bych na tvém místě kdo jak píše. Psát můžeš lépe než já, ale poslání, které se do toho snažím vložit se může líbit více lidem než tvé povídky. Neposuzuj tedy to jak napsané to je, ale zkus posoudit to, co se za tím skrývá.
Přeji ti hezký zbytek dne a doufám, že si to zkusíš přečíst znova a přehodnotit :) Zkus si přečíst toto: http://storyfromfamily.blog.cz/1404/proc-tento-blog [1]:

3 an0nym000us an0nym000us | Web | 9. dubna 2014 v 20:41 | Reagovat

To není její názor. Píše to všude, aby se naštvaný bloger šel podívat k ní na blog a vynadat jí, čímž jí zvýší návštěvnost.

4 Kera Kera | Web | 9. dubna 2014 v 22:14 | Reagovat

myslím že je dobré keď má niekto takýto blog. Ja som bola tiež šikanovaná dalo by sa povedať. moje šťastie ale bolože moja povaa mi nedovolila zo seba urobiť obeť. Mojím prístupom je že keď ti niekto -neodôvodnene- nadáva nadávaj naspäť :D možno to nie je úplne etické alen lepšie ako keby mám mať depku

5 Fredy Kruger Fredy Kruger | 9. dubna 2014 v 22:30 | Reagovat

" Nešikanujte dítě !
... toť moje je dítě !... víte ?? "

" Váš chlapec, všivák ten zatracený,
před dveřmi kálel ! ... nám na zvracení !! "

" Kde,že to kálel ? ... před dveřmi ??"

" Před dveřmi sral nám !  uvěř mi !
... tak je to tedy ! ... víte ?? "

" Vždyť je to ještě dítě !!
předloni  bylo mu třicet !! "

" Je syčák !  kluk by měl viset !
... ( dí muž ) co ještě chce provésti ??"
...( ho pohled, nic dobrého nevěstí ) ...
... Yan  Beyczek  howno vzal do pěsti
a mrštil jím do okna  souseda !!

... tlupa se v chalupě pozvedá !
Vyběhl otec ... strýc... děda
sourozenci , bába  i chlapec ...

sousedé křičejí :  " To bude mazec !
... pěkně je vemte do háku !"

Rovněž i z druhého baráku
vyběhli  dospělí... fakani,
pak všichni se dali do rvaní !!

Výkřiky :  " Pusť ho !" ... " Mně nedrž ! tyy !"
" Chyť ho !" ... " Kopej !" ... " Vem u držky !"
... prali se  muži, děti  i ženy..
též starců  ruce jsou napřaženy !

... kdos leží již, - nohy roztaženy ...

... až do ranního, prali se kuropění !

6 Mcstery Mcstery | 10. dubna 2014 v 15:17 | Reagovat

[5]: Dobré :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama